E-mail marketing

E- mail marketing jest jedną z najpopularniejszych metod promocji. Stworzenie skutecznego mailingu o wysokiej konwersji jest obecnie nie lada wyzwaniem. Na co zwrócić uwagę oraz czego się wystrzegać chcąc stworzyć efektywny mailing? Jak wygląda pisanie mailingów?

Pisanie mailingów i newsletterów a grupa odbiorców

Tworząc masowy mailing i newsletter, jednym z najważniejszych elementów jest posiadanie grona odbiorców oraz ich bazy adresów. Na tym etapie należy dołożyć wszelkich starań, aby lista dostarczała informacji o klientach, na podstawie których można wyodrębnić ich konkretne cechy istotne z punktu widzenia sprzedaży. Ekstrakcja grup odbiorców jest niesamowicie ważna, ponieważ tylko na jej podstawie pisanie mailingów będzie efektywne.

Pisanie mailingów i tworzenie newslettera – jaki w tym cel?

Mailowy kontakt z klientem może dotyczyć wielu kwestii i w zależności od tego, jaki cel chcemy osiągnąć, musimy wystosować określoną wiadomość. Oto kilka przykładowych celów tworzenia mailingu:

  • poinformowanie o nowym adresie witryny, nowej placówce,
  • pozyskanie nowych klientów,
  • budowanie i pielęgnowanie relacji z klientem.

Kategoryzacja potrzeb klientów ułatwi skuteczne pisanie treści mailingu i newslettera. Konkretna reakcja odbiorcy pozwoli stworzyć strategię marketingową, która odbije się na jego poziomie zadowolenia. Najbardziej znane strategie to Drip Marketing oraz Lead Nurturing.

Drip Marketing oraz Lead Nurturing w mailingu i newsletterach

W tym miejscu należy wspomnieć o dwóch podstawowych strategiach marketingowych, dzięki którym można zamienić kontakt z bazy mailingowej w zadowolonego klienta. W grupie kontaktów jakie uzyskaliśmy znajduje się grupa leadów, czyli osób, które mogą być zainteresowane naszą ofertą. Aby móc wyodrębnić te osoby, należy zbudować odpowiednią relację i przekonać je do zakupu.

Drip Marketing polega na wysyłaniu w określonych odstępach czasu treści mailingowych i newsletterów do leadów. Celem takiego działania jest zbudowanie zainteresowania odbiorcy. Druga metoda, czyli Lead Nurturing, polega na wysyłaniu treści mailingowych i jednoczesnym analizowaniu reakcji odbiorcy. Podejmowanie działań na podstawie jego reakcji skutkuje przesunięciem leada w dół lejka sprzedażowego.

Jak działa skuteczny mail sprzedażowy?

Dobrze napisana wiadomość ma za zadanie:

  • Zainteresowanie odbiorcy, co prowadzi do odczytania wiadomości

Na tym etapie należy dobrze przemyśleć treść nagłówka, gdyż od niego zależeć będzie to, czy wiadomość zostanie odczytana czy natychmiast wyląduje w koszu. Temat w krótki i klarowny sposób ma określać treść całej wiadomości, a jednocześnie ma być ciekawy i intrygujący.

  • Poinformowania odbiorcy o korzyściach wynikających z zainteresowania się propozycją

Punkt ten dotyczy już treści mailingu. Następuje tu przedstawienie czytelnikowi argumentów stanowiących o korzyściach przeczytania całej treści wiadomości.

  • Wskazanie kierunku

Nakłonienie odbiorcy do sprawdzenia oferty i skierowanie go we właściwym kierunku. Takie zadanie ma komunikat Call To Action. Przykładowo, jeśli mailing dotyczy nowego odkurzacza z nowego katalogu, wskazaniem kierunku będzie tu adres naszego sklepu internetowego.

Jak sprawić, by nasze mailingi i newslettery były skuteczne?

Wiemy już, jak skutecznie porozumiewać się z leadami za pomocą mailingu, dobrze znamy nasze cele i dysponujemy pokaźną grupę odbiorców. Co dalej? Jak przykuć uwagę odbiorcy i skłonić go do zainteresowania się naszą wiadomością? Znów rozłożymy na czynniki pierwsze nasz mailing.

1. Pierwsze wrażenie – zainteresuj

Chcąc zainteresować odbiorcę, musimy dopracować temat wiadomości oraz zastanowić się nad nazwą nadawcy. To jedyne elementy, które zobaczy użytkownik skrzynki pocztowej i to ich zadaniem jest zwrócenie uwagi czytelnika. Wspomniany wcześniej chwytliwy i konkretny temat oraz przemyślana nazwa nadawcy przesądzają o powodzeniu całej akcji. Imię i nazwisko reprezentanta przedsiębiorstwa w polu nadawcy często okaże się lepszym pomysłem niż legitymowanie się samą – często fikuśną – nazwą firmy, która tworzy dystans i zdecydowanie nie zachęca do interakcji.

2. Otwarcie wiadomości – przekonaj

Zainteresowaliśmy odbiorcę. Co teraz? W tym momencie oczom czytelnika ukazuje się właściwa treść maila – to, co chcemy mu przekazać. Jak go zainteresować i skłonić do wykonania żądanej interakcji? Cóż, należy zadbać o to, aby treść mailingu nie zanudziła czytelnika. Ma ona być równie ciekawa i konkretna, co temat wiadomości. Poza tym mail ma tworzyć integralną całość oraz nieść ze sobą jasny i oczywisty komunikat.

Niedopuszczalne jest stworzenie chwytliwego tematu, który skłoni odbiorcę do otwarcia wiadomości, a jednocześnie nie będzie miał za wiele wspólnego z treścią komunikatu. W taki sposób szybko stracimy zaufanie odbiorców. Treść wiadomości ma być nakierowana na osobę, która go czyta. Klient musi być w centrum uwagi. Widzimy więc, w jakim celu tworzymy na starcie grupy zainteresowania odbiorców: by treść wiadomości stała się bardziej osobista oraz by stworzyć i pielęgnować relację z klientem. Efektem tak ciężkiej pracy będzie zaufanie, jakim obdarzy nas odbiorca. Warto to wykorzystać

3. CTA – skłoń do działania

Zainteresowanie odbiorcy nie zmniejszyło się po otwarciu wiadomości i wzrasta w miarę czytania treści maila? Świetnie. Na czym skupić się teraz? Niestety, nawet jeśli włożyliśmy ogrom pracy w treść mailingu, jednak nie skłoniliśmy czytelnika do wykonania żądanej akcji, to daremny nasz trud.

Ciekawym rozwiązaniem podtrzymującym uwagę odbiorcy są intrygujące i atrakcyjne wizualnie grafiki umieszczone w treści wiadomości. Dobrym pomysłem jest również przekonanie czytelnika, że może coś stracić, gdy nie wykona danej interakcji. Co może stracić? Rabat, czasowo ograniczoną promocję, możliwość zakupu produktu z limitowanej edycji.

Podsumowując, sposobem na skłonienie do działania odbiorcy wiadomości może być obiecanie korzyści lub ochrona przed jej stratą. Sami pewnie zgodzicie się ze mną, że „Wypróbuj za darmo” lub „Odbierz swój rabat” brzmi lepiej niż „Kliknij tu”.

Pisanie skutecznych mailingów jest procesem wymagającym sporego zaangażowania. Każdy, nawet najmniejszy szczegół, ma znaczenie i decyduje o powodzeniu całej akcji. Zapraszam Cię do skorzystania z moich usług. Oferuję Ci tworzenie wysokiej jakości profesjonalnych mailingów, które leadów zamienią w zadowolonych klientów.